Zasady realizacji wyjazdu na praktykę

Wyjazdy na praktyki

W programie Erasmusa+ na praktykę studencką można wyjechać do zagranicznego przedsiębiorstwa/firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit i do innych instytucji (jednostki administracji państwowej, muzea, biblioteki, szpitale itp.).

Nie można odbyć praktyk Erasmusa+ w instytucjach unijnych, w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami, ani w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.

Grupa instytucji UE, w których NIE MOŻNA odbywać praktyki.

Instytucja przyjmująca na praktykę musi znajdować się w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+.

Praktyka powinna być związana z dziedziną, jaką się studiuje. W pewnych przypadkach  będzie ona stanowiła integralną część programu studiów (praktyka obowiązkowa), w innych – umożliwi zdobycie dodatkowych kompetencji i umiejętności (praktyka nieobowiązkowa).

Kryteria oceny kandydatów

Podstawowym kryterium jest znajomość języka kraju, w którym odbędzie się praktyka – albo języka, który jest wymagany w instytucji przyjmującej. Aby ubiegać się o wyjazd na praktykę Erasmusa+ musisz znać dany język obcy w takim stopniu, aby móc brać aktywny udział w działalności zagranicznej instytucji.

Uczelnia może przyjąć też dodatkowe kryteria, np. aktywność na uczelni, motywację itp. Pewne kryteria może także określić instytucja przyjmująca na praktyki.

Udział doktorantów

Studenci studiów doktoranckich ubiegają się o wyjazd w ramach Erasmusa+ na podobnych zasadach, jak studenci np. studiów pierwszego i drugiego stopnia. Muszą więc wziąć udział w rekrutacji kandydatów.

Tak jak w przypadku innych studentów, także doktoranci muszą mieć przed wyjazdem ustalony program praktyki w instytucji zagranicznej. Praktyka musi zostać uznana i zaliczona przez macierzystą uczelnię (o ile zostanie zrealizowany ustalony program).

Formalności przed wyjazdem

Przed wyjazdem należy podpisać umowę na realizację wyjazdu w celu odbycia praktyki (Placement contract) i Porozumienie o programie praktyki (Training Agreement).

Umowa dotycząca wyjazdu na praktykę i wypłaty stypendium.  Umowa szczegółowo określa warunki odbywania praktyki oraz wypłaty i rozliczenia stypendium (między innymi: czas trwania pobytu na praktyce, wysokość stypendium, sposób jego wypłaty, termin, w którym trzeba rozliczyć się z uczelnią  itp.).

Porozumienie o programie praktyki (Training Agreement), podpisane przed wyjazdem przez studenta, instytucję przyjmującą i uczelnię macierzystą, określa program i przebieg praktyki. Porozumienie będzie podstawą uznania i zaliczenia Twojej praktyki przez macierzysty wydział. Pamiętaj o zabraniu ze sobą jego kopii. Pełne zrealizowanie uzgodnionego programu praktyki powinno gwarantować jej automatyczne zaliczenie przez uczelnię macierzystą.

Ubezpieczenie

Każdy stypendysta Erasmusa+ jest zobowiązany ubezpieczyć się przed wyjazdem od następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej oraz uzyskać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie musi obowiązywać w kraju, w którym odbywa się mobilność przez caly jej okres trwania. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ; pamiętaj, że karta obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej i obejmuje tylko część świadczeń związanych z leczeniem. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach NFZ. Przy wyjeździe np. do Turcji czy Chorwacji należy wykupić polisę w firmie ubezpieczeniowej.

Nie zapominaj także o ubezpieczeniu bagażu podczas podróży!