Zasady realizacji wyjazdów Nauczycieli Akademickich
- Wymiana nauczycieli akademickich może być realizowana tylko i wyłącznie z uczelnią posiadającą Karta Erasmusa+ ważną w danym roku akademickim, z którą została podpisana umowa bilateralna przewidująca wymianę nauczycieli akademickich.
- Nauczyciel akademicki zakwalifikowany na wyjazd w ramach Programu ERASMUS+ musi spełniać następujące kryteria formalne: – być obywatelem kraju uprawnionego do uczestnictwa w Programie ERASMUS+ lub posiadać oficjalny status uchodźcy albo prawo stałego pobytu na terytorium Polski; – być pracownikiem dydaktycznym uczelni wysyłającej; – być obywatelem, mieć kartę stałego pobytu lub status uchodźcy w jednym z krajów członkowskich UE, trzech państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego – Islandii, Lichtensteinu, Norwegii oraz Turcji jako kraju kandydującego.
- Celem wyjazdu nauczyciela akademickiego jest prowadzenie zajęć dydaktycznych dla studentów uczelni partnerskiej. Przed wyjazdem nauczyciela akademickiego do uczelni partnerskiej powinien być uzgodniony pomiędzy stronami Program zajęć do przeprowadzenia przez nauczyciela akademickiego (Individual teaching programme). Zajęcia w uczelni partnerskiej powinny stanowić integralną część jej programu studiów.
- Mobilność pracowników w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych trwa od dwóch dni (5 dni z i do krajów partnerskich) do dwóch miesięcy, z wyłączeniem czasu podróży. We wszystkich przypadkach działanie musi obejmować co najmniej osiem godzin w tygodniu (lub w dowolnym krótszym okresie pobytu.
- Z każdym nauczycielem akademickim zakwalifikowanym na wyjazd w ramach Programu ERASMUS+ zostaje sporządzona pisemna umowa.
- Przekazanie stypendium może nastąpić tylko pod warunkiem zaakceptowania przez nauczyciela akademickiego wszystkich warunków umowy. Stypendium jest wyrażone w EUR i zostanie wypłacone w sposób uzgodniony pomiędzy stronami.
- Wszelkie zasady (za wyjątkiem tych, które odnoszą się do przyznanego stypendium) odnoszą się także do nauczycieli akademickich, którzy spełniając wszystkie kryteria formalne i jakościowe uczestniczą w wymianie nie otrzymując stypendium (nauczyciele akademiccy Erasmusa+ bez stypendium).
- Stypendium otrzymane przez indywidualnego nauczyciela akademickiego jest przeznaczone na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z wyjazdem i pobytem w uczelni partnerskiej (koszty podróży, przygotowania językowego, zwiększone koszty utrzymania za granicą). Stypendium nie jest przewidziane na pokrycie pełnych kosztów związanych z przygotowaniem i realizacją wyjazdu.
- Nauczyciel akademicki musi otrzymać na koniec pobytu w uczelni przyjmującej pisemne zaświadczenie o okresie pobytu w tej uczelni (tzw. „Confirmation”) wraz z informacją o liczbie godzin przeprowadzonych zajęć dydaktycznych. Zaświadczenie to powinno być sporządzone na papierze firmowym uczelni przyjmującej.
- Nauczyciel ma obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego oraz NNW na czas podróży i pobytu w uczelni partnerskiej:
o w przypadku wyjazdu do krajów UE – Europejską Kartę Zdrowia wydaną przez NFZ;
o w przypadku wyjazdu do Turcji – inne honorowane w tym kraju ubezpieczenie;
o inne, dodatkowe indywidualne ubezpieczenie, wykupione przez nauczyciela.
Kopię ubezpieczenia należy przedłożyć przed wyjazdem do Działu ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą.
11. Po powrocie z uczelni partnerskiej nauczyciel akademicki ma obowiązek wypełnić Ankietę on-line oraz dostarczyć oryginał zaświadczenia o okresie pobytu w uczelni (tzw. „Confirmation”) do biura.