Instytut Sztuki


W oparciu o interdyscyplinarność dyscyplin sztuk plastycznych, Instytut prowadzi badania naukowo-artystyczne i edukacyjne w obszarze sztuki i dyscyplinie sztuki piękne, sztuki plastyczne. Na prowadzonym kierunku odbywają się zajęcia dydaktyczne w formie: wykładów, ćwiczeń, projektów, seminariów, praktyk, pracowni artystycznych. Większość godzin programu kształcenia obejmuje doskonalenie warsztatu artystycznego w Pracowniach Artystycznych w zakresie różnorodnych dyscyplin artystycznych, co pozwala absolwentom posługiwać się szeroka gamą umiejętności plastycznych i stwarza większą szansę na rozwój własny oraz na znalezienie się na rynku pracy. Od 2012 roku budynek IS UO udostępniony został, po generalnym remoncie, do realizacji celów statutowych – wyposażony w profesjonalny sprzęt, aparaturę oraz dostosowania do specyfiki dyscyplin artystycznych.

Obszary badań

Działalność naukowo-badawcza, w obszarze sztuki, IS UO obejmuje wiele zjawisk z zakresu kultury współczesnej, wzajemnie się przenikających i oddziałujących na siebie. Zasięg działań od lokalnych, regionalnych po ogólnopolski, międzynarodowy i międzykontynentalny obejmuje współpracę z wieloma partnerami instytucjonalnymi najczęściej w oparciu o realizację wspólnych projektów oraz autorską Pracownię Artystyczną nauczycieli- artystów. Interdyscyplinarny w zakresie dyscyplin artystycznych charakter badań naukowo-artystycznych dąży do rozwoju środowiska naukowo-artystycznego w Regionie, tworzenia materialnego dziedzictwa/spuścizny kulturowej, wprowadzania i łączenia sztuki z innymi obszarami nauki i gospodarki. Celem jest też włączanie w/w środowisk w uczestnictwo w kulturze, humanizowanie egzystencji mieszkańców Regionu i wprowadzanie w ich życie wspólnych wartości wpływających na jego jakość.

Kierunki studiów i specjalizacje

Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych

To interdyscyplinarny, w obszarze sztuki, kierunek prowadzony w Instytucie Sztuki. Kierunek przygotowuje absolwentów do upowszechniania kultury plastycznej, samodzielnego prowadzenia twórczego warsztatu artystycznego, realizacji zadań zawodowych w obszarze kultury wizualnej.

Prowadzone są specjalności:
• Komunikacja Wizualna (na poziomie studiów I stopnia)
oraz:
• Projektowanie Graficzne i Nowe Media;
• Kurator Sztuki;
• Mała forma rzeźbiarska z elementami ceramiki;
• Scenografia Multimedialna (na poziomie studiów II stopnia).

Zarówno program kierunkowy jak i specjalności daje możliwość studentom indywidualnego doboru i rozwoju, wg osobistych preferencji, w pracowniach artystycznych dyplomowych kończących tok studiów.

Kariera

Po ukończeniu kierunku absolwenci podejmują pracę w galeriach i centrach sztuki, muzeach, instytucjach kultury, ośrodkach edukacji i upowszechniania sztuki, redakcjach wydawnictw, ośrodkach telewizyjnych, studiach reklamowych lub strukturach promocyjno-reklamowych, pracowniach projektowych, ośrodkach edukacji plastycznej po ukończeniu specjalności nauczycielskiej. Mogą utworzyć własną pracownię artystyczną oferującą sztukę użytkową lub utwory artystyczne. Pozwalają na to kompetencje w zakresie wielu dyscyplin artystycznych i użytkowych np. w zakresie malarstwa, rzeźby, grafiki klasycznej i cyfrowej, projektowania graficznego czy multimediów.

Rekrutacja

• Adres strony rekrutacyjnej – www.rekrutacja.uni.opole.pl

• link do opisu w IRK – https://rekrutacja.uni.opole.pl/pomoc.php?op=inc&file=rek20152016

• Adres strony www dla kierunku – www.sztuka.uni.opole.pl

• Kontakt do osoby udzielającej informacji – kkowalski@uni.opole.pl

Contact:

Dr E.Szczapow (Polish, Russian) – szczapow@gmail.com

Dr M. Hlawacz (English, Spanish) – mhlawacz@uni.opole.pl

Dr hab. K. Ożóg (Polish, English) – kozog@uni.opole.pl

K. Kowalski, MA (Polish, German) – kowalski@uni.opole.pl

I. Wielopolska, MA (Polish – Institute Office) – instytut.sztuki@uni.opole.pl

Erasmus Website:  www.is.uni.opole.pl/index.php?show=6

Więcej informacji o wydziale