Instytut Socjologii
Instytut Socjologii został powołany do życia w roku 2007. W swoich szeregach skupia grono interesujących socjologów, którzy są autorami ważnych książek i badań z zakresu socjologii. Instytut prowadzi studia socjologiczne I i II stopnia a najlepsi absolwenci mają szanse kontynuowania zainteresowań naukowych poprzez pisanie dysertacji doktorskich pod okiem naszych profesorów. Kursy jakie studenci otrzymują w czasie nauki zawierają w sobie zarówno rozważania teoretyczne, jak i badawcze. Student otrzymuje więc pełne wykształcenie socjologiczne. W kameralnym instytucie stawiamy na jakość i bliskie relacje ze studentami. Odwiedza nas wielu studentów i profesorów z europejskich uniwersytetów, a część kursów i jedną specjalność prowadzi się w języku angielskim.
Pogranicze. Region. Świat.
Obszary badań i analiz opolskich socjologów stanowią wypadkową indywidualnych zainteresowań badaczy. Dzięki współpracy z ośrodkami akademickimi z Czech, Słowacji i Niemiec realizowane są międzynarodowe projekty badawcze poświęcone przede wszystkim problematyce pogranicza. Ważne są wszelkie kwestie kulturowe podobnie jak obszary rynku pracy czy współpracy nauki i biznesu. Należy dodać, że zainteresowania i prace socjologów odnoszą się nie tylko do państw europejskich, ale także Kanady, USA czy krajów Maghrebu. Ważnym polem socjologicznej penetracji jest Górny Śląsk ze szczególnym uwzględnieniem Opolszczyzny.
Kierunki studiów i specjalizacje
Fundamentalną ideą studiów socjologicznych jest nabycie przez studentów umiejętności tłumaczenia zawiłości życia społecznego. Studia socjologiczne na Uniwersytecie Opolskim przekazują studentom wiedzę i umiejętności zarówno w zakresie teorii socjologicznych, jak i umiejętności organizowania, przeprowadzania badań i analizy ich wyników.
Program licencjacki to wszechstronne studia socjologiczne, natomiast pięć specjalności na studiach II stopnia to:
• Socjologia problemów społecznych,
• Komunikacja międzykulturowa,
• Badania socjologiczne w praktyce społecznej,
• Socjologia organizacji,
• Studia Miejskie.
Uruchamiamy również specjalność w języku angielskim Komunikacja międzykulturowa. We współpracy z Instytutem Filologii Angielskiej wprowadzamy także studia magisterskie Applied Gender Studies. Mocną stroną wszystkich programów jest nacisk na wykorzystanie programów komputerowych do prowadzania i analizy danych ilościowych, jakościowych i sieci społecznych.
Absolwenci socjologii wciąż są pożądanymi specjalistami na polskim rynku pracy
Absolwenci socjologii znajdują zatrudnienie w wielu ważnych segmentach polskiego rynku pracy. Są pożądanymi pracownikami instytutów badania opinii publicznej, firm reklamowych, banków, instytucji administracji państwowej i samorządowej. Pracują jako doradcy w ważnych korporacjach. Pracują w mediach gdzie interpretują zawiłości wielu zdarzeń i zjawisk społecznych. Studenci zdobywają doświadczenie zawodowe już w czasie studiów uczestnicząc w wielu projektach badawczych i społecznych.
Rekrutacja
- Adres strony rekrutacyjnej:
Socjologia:
https://rekrutacja.uni.opole.pl/katalog.php?op=show&kierunek=S&kategoria=
- Adres strony WWW dla kierunku: www.socjologia.uni.opole.pl
Kontakt
- Adres do korespondencji:
Instytut Socjologii Uniwersytetu Opolskiego
ul. Katowicka 89
45-061 Opole
- Telefon: +48 77 452 74 80
- E-mail: soc@uni.opole.pl
- Strona www: socjologia.uni.opole.pl
- Lista kursów prowadzonych w językach obcych (angielskim) – www.socjologia.uni.opole.pl/courses
- Podstrona dot. programu Erasmus w jednostce – www.socjologia.uni.opole.pl/erasmus