PRZED WYJAZDEM
1
1. Aktywnie szukasz informacji o Uczelni, do której wyjeżdżasz, a także o programie zajęć dostępnym dla studentów Programu ERASMUS+. Najlepszym źródłem tych informacji są strony internetowe w wykazie uczelni partnerskich.
2
2. Sporządzasz wniosek wyjazdowy studenta i w wyznaczonym terminie dostarczasz go do naszego Biura (pok. 31).
3
3. Sporządzasz (z pomocą Twojego Koordynatora Wydziałowego) Learning Agreement (Porozumienie o Programie Zajęć), uzyskujesz na nim wszystkie potrzebne podpisy (wymagane przedstawienie 3 oryginalnych egzemplarzy LA).
4
4. Jak najszybciej wysyłasz do uczelni partnerskiej:
• FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (APPLICATION FORM);
• LEARNING AGREEMENT;
• WNIOSEK O ZAKWATEROWANIE – Studenci sami poszukują zakwaterowania na czas trwania pobytu za granicą (w akademikach – przy pomocy Biur Obsługi Studentów uczelni partnerskich, bądź prywatnie – biura pośrednictwa mieszkań, własne kontakty).
Większość uczelni ma nieprzekraczalne terminy nadsyłania ww. dokumentów – sprawdź je na stronach internetowych uczelni partnerskich!
5
5. Na około 2-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymujesz w Biurze ds. Badan Naukowych i Współpracy z Zagranicą Zaświadczenie dla NFZ. Uzyskujesz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (szczegóły na: www.ekuz.nfz.gov.pl), której kopię pozostawiasz w naszym Biurze. Dostarczasz nam także Oświadczenie dot. formy wypłaty stypendium (oświadczenia z numerem konta wpisanym bez zachowania stosownych przerw nie będą przyjmowane), Oświadczenie dot. pokrycia dodatkowych kosztów oraz Oświadczenie o ukończeniu poprzedniego semestru.
6
6. Załatwiasz bilet podróży, w razie podróży samolotem warto odpowiednio wcześnie pomyśleć o rezerwacji.
7
7. Podpisujesz Umowę z Uniwersytetem Opolskim – na około 2 tygodnie przed wyjazdem. Zgłaszasz się do Biura ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami. Podpisanie umowy jest warunkiem wyjazdu na studia Erasmusa+ oraz otrzymania stypendium. Najlepiej potwierdzić godzinę i dzień przybycia w celu podpisania umowy telefonicznie – dzięki temu Twoja sprawa zostanie załatwiona sprawniej i bez zbędnego oczekiwania.

W TRAKCIE POBYTU

1
1. W ciągu 4-7 tygodni zgłaszasz ewentualne ZMIANY w LEARNING AGREEMENT (LA) – do swojego Koordynatora Wydziałowego, który musi je zaakceptować.
2
2. Jeśli nie wprowadzasz żadnych zmian w LA uzyskujesz na nim podpisy i pieczęcie strony zagranicznej i jedną kopię (czytaj: jeden z trzech oryginałów) odsyłasz do Biura ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą.
3
3. Uczysz się pilnie 😉
4
4. Przed powrotem do kraju uzyskujesz:

• TRANSCRIPT OF RECORDS (WYKAZ ZALICZEŃ)
• CONFIRMATION – zaświadczenie od kiedy do kiedy studiowałeś w uczelni partnerskiej (daty powinny być zgodne z datami na Twojej Umowie z Uniwersytetem Opolskim!). Proponujemy udanie się w tej sprawie do International Relations Office w uczelni zagranicznej.

PO POWROCIE

1
1. W ciągu 30 dni od powrotu (jednak nie później niż do dnia 10 września danego roku) zgłaszasz się do Biura ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą i przedstawiasz:

• CONFIRMATION;
• TRANSCRIPT OF RECORDS – ze wszystkimi niezbędnymi podpisami ;
• LEARNING AGREEMENT – ze wszystkimi niezbędnymi podpisami;
• ANKIETĘ STUDENTA – wypełniasz ją on-line (login oraz hasło do ankiety – otrzymasz od nas e-mailem)

2
2. Udajesz się Dziekanatu z TRANSCRIPT OF RECORDS, z prośbą o zaliczenie i uznanie w Uniwersytecie Opolskim okresu studiów zagranicznych.