W dniach 23-27 maja 2022 roku w na Uniwersytecie w Kadyksie, w Hiszpanii odbyły się 5-dniowe programy intensywne – „Szkolenie i nauczanie poprawnej profilaktyki w ciąży i w połogu” dla studentów i kadry nauczycielskiej w ramach projektu KA203 – Partnerstwa Strategiczne (Nr. 2020-1-PL01-KA203-081905) pt: „Innowacyjne kształcenie studentów nauk medycznych i nauk o zdrowiu, wynikające z lepszego dostosowania oferty dydaktycznej w aspekcie potrzeb zdrowotnych kobiet w ciąży i po porodzie (INSTEpp)”.
Projekt zapewnia możliwość holistycznego, zgodnego z Evidence Based Medicine i Evidence Based Physiotherapy podejścia fizjoterapeutycznego do kobiet w okresie ciąży oraz pre i postnatalnym.
Szkolenie miało na celu zdobycie wiedzy, umiejętności, a także nowych kompetencji przez studentów i kadrę dydaktycznej trzech uczelni partnerskich.
Tematyka intensywnego kursu wykraczała poza obszary standardowo oferowane w programie studiów z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Szkolenie odbyło się w formie zajęć pilotażowych przed wprowadzeniem nowego przedmiotu na uczelniach partnerskich.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z Uniwersytetu Opolskiego, który jest liderem projektu, a także z Uniwersytetu w Kłajpedzie (Litwa) i Uniwersytetu w Kadyks (Hiszpania). Uczestnikami intensywnego szkolenia byli studenci położnictwa, fizjoterapii od II roku studiów licencjackich/jednolitych magisterskich, a także kadra dydaktyczna.
Uniwersytet Opolski reprezentowała kadra dydaktyczna oraz 5 studentek:
dr Agata Mroczek – koordynator projektu, kadra dydaktyczna
dr Magdalena Golachowska – kadra dydaktyczna
Melania Rogosch – studentka IV roku fizjoterapii
Agata Wróbel – studentka II roku fizjoterapii
Weronika Rudzka – studentka II roku fizjoterapii
Dominika Pawłucka – studentka II roku fizjoterapii
Katarzyna Pukacz – studentka II roku fizjoterapii
W części teoretycznej tematami szkolenia były między innymi:
- Skuteczność programów treningu mięśni dna miednicy w ciąży
- Skuteczność programów treningu mięśni dna miednicy, brzucha poprzecznego, pilatesu i jogi w przypadku nietrzymania moczu
- Skuteczność biofeedbacku i stożków dopochwowych w leczeniu i profilaktyce nietrzymania moczu.
W części praktycznej odbyły się warsztaty:
- Warsztat teoretyczny i praktyczny wieloskładnikowego treningu mięśni dna miednicy podczas ciąży
- Warsztat teoretyczny i praktyczny wieloskładnikowego treningu mięśni dna miednicy po ciąży
Ponadto uczestnicy wzięli udział w zajęciach na basenie, poznąc tajniki terapii w wodzie, w tym:
1.Teoria treningu hydroterapii w ciąży
- Praktyczny trening hydroterapii podczas ciąży
Ważnym punktem wizyty była wizyta w Zaawansowanym Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka i Fizjologii na Wydziale Nauk o Wychowaniu. Uczestnicy poznali głównie działania realizowane w pracowniach oraz zapoznali się z innowacyjnym wyposażeniem.


Więcej postów
Registration for oral exams 5/6.07 (for the 2022/2023 recruitment process)
Dear Candidates, the below-attached link can be used to register for oral interviews for study programmes conducted in English. The interviews are planned to be carried out on 5.07.2022 and 6.07.2022. Those candidates who cannot provide a language proficiency...
Biuro Erasmus+ zamknięte/ Erasmus+ Office closed
W dniu 15.06.2022 (środa) Biuro Programu Erasmus+ UO będzie nieczynne. On Wednesday (15.06.2022) the Erasmus+ Office UO will be closed.
Rekrutacji pracowników na wyjazdy w ramach Programu Erasmus+
Szanowni Państwo, Biuro Nauki i Obsługi Projektów/Zespół ds. mobilności międzynarodowej zaprasza Państwa do wzięcia udziału w rekrutacji pracowników na wyjazdy w ramach Programu Erasmus+ w roku akademickim 2022/2023. Rekrutacja jest skierowana do pracowników...