Szkolenie studentów i kadry dydaktycznej w KADYKSIE w ramach projektu INSTEpp

(HISZPANIA) 23-27.05.2022
WięcejGaleria

W dniach 23-27 maja 2022 roku w na Uniwersytecie w Kadyksie, w Hiszpanii odbyły się 5-dniowe programy intensywne – „Szkolenie i nauczanie poprawnej profilaktyki w ciąży i w połogu” dla studentów i kadry nauczycielskiej w ramach projektu KA203 – Partnerstwa Strategiczne (Nr. 2020-1-PL01-KA203-081905) pt: „Innowacyjne kształcenie studentów nauk medycznych i nauk o zdrowiu, wynikające z lepszego dostosowania oferty dydaktycznej w aspekcie potrzeb zdrowotnych kobiet w ciąży i po porodzie (INSTEpp)”.

Projekt zapewnia możliwość holistycznego, zgodnego z Evidence Based Medicine i Evidence Based Physiotherapy podejścia fizjoterapeutycznego do kobiet w okresie ciąży oraz pre i postnatalnym.

Szkolenie miało na celu zdobycie wiedzy, umiejętności, a także nowych kompetencji przez studentów i kadrę dydaktycznej trzech uczelni partnerskich.

Tematyka intensywnego kursu wykraczała poza obszary standardowo oferowane w programie studiów z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Szkolenie odbyło się w formie zajęć pilotażowych przed wprowadzeniem nowego przedmiotu na uczelniach partnerskich.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z Uniwersytetu Opolskiego, który jest liderem projektu, a także z Uniwersytetu w Kłajpedzie (Litwa) i Uniwersytetu w Kadyks (Hiszpania). Uczestnikami intensywnego szkolenia byli studenci położnictwa, fizjoterapii od II roku studiów licencjackich/jednolitych magisterskich, a także kadra dydaktyczna.

Uniwersytet Opolski reprezentowała kadra dydaktyczna oraz  5 studentek:

dr Agata Mroczek – koordynator projektu, kadra dydaktyczna

dr Magdalena Golachowska – kadra dydaktyczna

Melania Rogosch – studentka IV roku fizjoterapii

Agata Wróbel – studentka II roku fizjoterapii

Weronika Rudzka – studentka II roku fizjoterapii

Dominika Pawłucka – studentka II roku fizjoterapii

Katarzyna Pukacz – studentka II roku fizjoterapii

W części teoretycznej tematami szkolenia były między innymi:

  1. Skuteczność programów treningu mięśni dna miednicy w ciąży
  2. Skuteczność programów treningu mięśni dna miednicy, brzucha poprzecznego, pilatesu i jogi w przypadku nietrzymania moczu
  3. Skuteczność biofeedbacku i stożków dopochwowych w leczeniu i profilaktyce nietrzymania moczu.

W części praktycznej odbyły się warsztaty:

  1. Warsztat teoretyczny i praktyczny wieloskładnikowego treningu mięśni dna miednicy podczas ciąży
  2. Warsztat teoretyczny i praktyczny wieloskładnikowego treningu mięśni dna miednicy po ciąży

Ponadto uczestnicy wzięli udział w zajęciach na basenie, poznąc tajniki terapii w wodzie, w tym:

1.Teoria treningu hydroterapii w ciąży

  1. Praktyczny trening hydroterapii podczas ciąży

Ważnym punktem wizyty była wizyta w Zaawansowanym Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka i Fizjologii na Wydziale Nauk o Wychowaniu. Uczestnicy poznali głównie działania realizowane w pracowniach oraz zapoznali się z innowacyjnym wyposażeniem.

Więcej postów

Three is a crowd – exhibition in GSW

Three is a crowd – exhibition in GSW

Dear Students,The Contemporary Art Gallery in Opole (Galeria Sztuki Współczesnej) invites all English speaking art lovers to the guided tour through the exhibitions "Three is a Crowd" by Zygmunt Moryto. The tour will take place on Thursday, 23 March 2023, at 6pm. The...

Events for international students

Events for international students

Hello international students! Plenipotentiary for equal treatment invites you to the following events: Music by ANOHNI A meeting with ANOHNI, one of the most recognizable transwomen in contemporary popular music. Details and registration:...

“Equality, diversity and acceptance” online workshops

“Equality, diversity and acceptance” online workshops

Dear Students! We are happy to invite you to the online workshops "Equality, diversity and acceptance". Date: Group 1  Group 2  30.03.2023 r. 16.00-18.30 04.04.2023 r. 16.00-18.30 Place: Microsoft Teams Platform Language: English The workshop will be conducted by the...