Informacje ogólne dotyczące wyjazdów pracowników akademickich

  1. Kwalifikacja nauczycieli akademickich–kandydatów na wyjazdy w ramach Programu ERASMUS+, odbywa się w oparciu o zasady respektujące wszelkie ogólne zasady Programu oraz ewentualne dodatkowe wymagania wynikające z decyzji podjętych przez uczelnie. Zasady kwalifikacji pracowników są zharmonizowane z polityką uczelni w zakresie rozwoju kadry dydaktycznej.
  2. Kwalifikacja na wyjazdy w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych odbywa się w przeprowadzanej ogólnouczelnianej rekrutacji pracowników ogłaszanej przez Zespół ds. mobilności międzynarodowej Biura Nauki i Obsługi Projektów.
  3. Termin oraz sposób prowadzenia naboru wniosków określa Biuro Nauki i Obsługi Projektów (Zespół ds. mobilności międzynarodowej) i podaje do wiadomości publicznej poprzez: zamieszczenie stosownej informacji na uczelnianej stronie Programu Erasmus+ (www.erasmusplus.uni.opole.pl), na stronie głównej UO (www.uni.opole.pl), rozesłanie informacji do Wydziałowych Koordynatorów Programu Erasmus+ oraz do instytutów i na wydziały z poleceniem przekazania informacji do wszystkich pracowników.
  4. Przed przystąpieniem do rekrutacji pracownik jest zobligowany do zapoznania się z dokumentem “Zasady rekrutacji i realizacji mobilności pracowników w ramach programu Erasmus+” na dany rok akademicki.
  5. Osoby zainteresowane powinny zgłosić swoją kandydaturę do Koordynatora Wydziałowego Erasmus+ w danej jednostce UO. Lista koordynatorów Programu Erasmus+ jest dostępna na stronie Programu Erasmus+ UO (www.erasmusplus.uni.opole.pl).
  6. Kryteriami, które zawsze są brane pod uwagę przy kwalifikacji kandydatów na wyjazdy są:
    a) kompetencje językowe;
    b) doświadczenie
  7. Uczelnia ma prawo stosowania dodatkowych kryteriów kwalifikacji zgodnie z wewnętrznie podjętymi decyzjami.
  8. Wymiana pracowników w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych może być realizowana wyłącznie z uczelniami posiadającymi Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego (Erasmus Charter for Highier Education – ECHE) ważną w roku akademickim, w którym planowane jest zrealizowanie mobilności. Pracownik może zrealizować wyjazd w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych tylko do uczelni partnerskiej, z którą jego jednostka posiada zawartą umowę międzyinstytucjonalną obowiązującą w roku akademickim, w którym planowana jest mobilność. Porozumienie międzyinstytucjonalne musi zostać zawarte pomiędzy instytucją wysyłającą a  instytucją przyjmującą jeszcze przed rozpoczęciem wymiany.
  9. Wykaz uczelni partnerskich dostępny jest na uczelnianej stronie internetowej Programu Erasmus+ (erasmusplus.uni.opole.pl).
  10. Określenie wysokości stypendium wypłacanego pracownikom akademickim jest uzależnione od wysokości otrzymanych z Narodowej Agencji programu Erasmus+ na ten cel środków oraz decyzji podjętych przez Komisję UO ds. Programu Erasmus+, w skład której wchodzą: Prorektor ds. nauki, Prorektor ds. kształcenia i studentów oraz Koordynator Instytucjonalny Programu Erasmus+.
  11. Przy określaniu wysokości przyznawanego stypendium pod uwagę brane są:                                                                                                                                               a) zróżnicowana wysokość stawki dziennej na koszty utrzymania w zależności od kraju docelowego (grupy krajów 1-3)                                                                   b) dystans odległości pomiędzy uczelnią wysyłającą a instytucją przyjmującą, na podstawie którego przysługuje ryczałt na koszty podróży
  12. Wsparcie finansowe (dalej stypendium) jest finansowane ze środków UE przekazanych Uczelni za pośrednictwem Narodowej Agencji Programu Erasmus+ (NA). Stypendium ma charakter uzupełniający i przyznawane jest w formie ryczałtu przeznaczonego na pokrycie kosztów pobytu. Wypłacane będzie zgodnie ze stawkami dziennymi ustalonymi dla Polski przez NA obowiązującymi w kraju docelowym. Finansowane będą jedynie dni faktycznego pobytu w instytucji przyjmującej, bez dofinansowania dni podróży. Stypendium nie ma na celu pokrycia pełnych kosztów związanych z utrzymaniem za granicą, podróżą, ubezpieczeniem na czas podróży i pobytu w instytucji goszczącej. Informacja o wysokości stawek stypendium na realizację wyjazdów STA oraz STT dla poszczególnych grup krajów w ramach obowiązującej umowy jest zamieszczana na stronie Programu Erasmus+ UO, po ogłoszeniu stawek przez NA/KE.
  13. We wszystkich przypadkach działanie w zakresie prowadzenia zajęć dydaktycznych musi obejmować minimum 8 godzin dydaktycznych w tygodniu. Minimalna liczba godzin zajęć dydaktycznych do zrealizowania w ciągu jednego tygodnia lub krótszego pobytu wynika z zasad określonych w Przewodniku po Programie Erasmus+. Jeżeli pobyt przekracza tydzień, liczba godzin zajęć dydaktycznych do zrealizowania w niepełnym tygodniu będzie proporcjonalnie większa i wynosi: 8h + (8/5 pomnożone przez liczbę dodatkowych dni). Wyjątek stanowi mobilność łącząca działania dydaktyczne ze szkoleniem podczas jednego okresu pobytu za granicą, wówczas minimalna liczba godzin dydaktycznych w ciągu tygodnia (lub w czasie krótszym niż jeden tydzień) zostaje zmniejszona do 4 godzin.
  14. Uprzejmie informujemy, że kompletną dokumentację dotyczącą mobilności w ramach Programu Erasmus+ należy złożyć pracownikom Zespołu ds. mobilności międzynarodowej Biura Nauki i Obsługi Projektów najpóźniej miesiąc przed planowaną datą rozpoczęcia mobilności. Złożenie dokumentacji w terminie późniejszym może skutkować brakiem możliwości podpisania umowy finansowej przed wyjazdem (a tym samym brakiem możliwości realizacji mobilności w zaplanowanym terminie).
  15. Istnieje możliwość zrealizowania przez pracownika wyjazdu bez stypendium – wyjazd z dofinansowaniem zerowym. Pracownik ubiegający się o taki wyjazd może wziąć udział w rekrutacji ogólnouczelnianej. Wyjazd z dofinansowaniem zerowym może być także zrealizowany w ramach rekrutacji ciągłej. W przypadku napływu wniosków pracowników poza terminami oficjalnych rekrutacji, wpływające wnioski wyjazdowe będą protokołowane po każdym kwartale tj. w kwietniu, po I kwartale, w lipcu, po II kwartale, w październiku, po III kwartale, w styczniu po IV kwartale. Wszystkich pracowników wyjeżdżających w ramach programu z  dofinansowaniem zerowym czy tych, którym zostały przyznane środki finansowe, obowiązują takie same zasady realizacji wyjazdów.
  16. W przypadku realizacji mobilności z wykorzystaniem ekologicznych środków transportu „Green travel” (tj. podróż grupowa samochodem – carpooling, pociągiem, autobusem) uczestnik może zawnioskować o przyznanie zwiększonej stawki ryczałtowej na koszty podróży zrównoważonymi środkami transportu.
  17. Zwiększenie stawki ryczałtu na podróż w ramach „green travel” nie przysługuje automatycznie.
  18. W przypadku mobilności z wykorzystaniem „green travel” pracownik zobowiązany jest poinformować o tym fakcie Biuro oraz dostarczyć podpisane oświadczenie Oświadczenie Green Travel najpóźniej w dniu podpisania umowy finansowej.
  19. Dodatek „Green travel” przysługuje tylko w sytuacji gdy pracownik odbywa większą część podróży (co najmniej 51% w dwie strony) ekologicznymi/niskoemisyjnymi/zrównoważonymi środkami transportu.
  20. Uznawanymi w programie Erasmus+ ekologicznymi środkami transportu są: autobus, pociąg, rower, carpooling– wspólna podróż osób na tej samej trasie, w tym samym celu, samochodem jednego ze współpasażerów (więcej informacji o systemie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Carpooling).

      Podróż: samolotem, statkiem (łodzią, promem), samochodem (jednoosobowo), motocyklem nie jest ekologiczną podróżą.

    1.  Zwiększona stawka ryczałtowa z tytułu korzystania ze zrównoważonych środków transportu w postaci dodatkowych dni podróży (dodatkowe dni wsparcia indywidualnego) przysługuje od 2 do 4 dni w zależności od odległości pomiędzy instytucją wysyłającą a przyjmującą. W przypadku mobilności z wykorzystaniem „green travel” pracownik zobowiązany jest poinformować o tym fakcie Biuro oraz dostarczyć podpisane oświadczenie Oświadczenie Green Travel najpóźniej w dniu podpisania umowy.