Pomoc dla Afganek i Afgańczyków ewakuowanych z Kabulu przy wsparciu Uniwersytetu Opolskiego
Projekt pn. „Wspieramy naszych Afgańczyków w Opolu”
Celem zbiórki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Lions Club we współpracy z Uniwersytetem Opolskim jest wsparcie grupy 15 Afgańczyków, których ewakuowano z Kabulu po przejęciu władzy przez talibów. Byli studenci Uniwersytetu Opolskiego (stypendyści, którzy studiowali tu w latach 2016 – 2019) oraz rodzina pracownika UO to w sumie 15 osób, które rozpoczynają nowe życie w Polsce.
Grupę stanowią:
- dwie studentki oraz czterech studentów
- rodzina z córką w wieku 2 lat
- rodzina z córkami w wieku 3, 6, 9 i 11 lat
Osoby te potrzebują wsparcia finansowego (głównie w związku z dalszą edukacją), prawnego, psychologicznego i zawodowego, żeby usamodzielnić się w Opolu. Uniwersytet Opolski koordynuje adaptację i nowy start do życia gości z Kabulu. Wymagają oni jednak wsparcia, które pozwoli im zadomowić się w Polsce. Studenci podjęli studia na UO, a rodziny czekają na dokończenie formalności i możliwość zatrudnienia. Wszyscy nasi podopieczni uczęszczają w UO na kurs polskiego i chcą związać się z Polską. Dziewczynki już uczą się w jednej z opolskich szkół.
Konto charytatywne Stowarzyszenia Lions Club Opole
Bank Pekao SA – Nr konta: 98 1240 1633 1111 0000 2652 2313 z dopiskiem “dla Afgańczyków”
Zbieramy środki na poniższe cele. W tytule przelewu można wskazać, który cel chcą Państwo wesprzeć. Wówczas przykładowy tytuł przelewu to: “Dla Afgańczyków-edukacja”.
Można także dokonać wpłaty bez wskazania celu szczegółowego (jedynie z dopiskiem wskazanym powyżej) – wówczas alokujemy je zgodnie z potrzebami.
Celem zbiórki jest wsparcie podopiecznych w trzech obszarach, uszeregowanych od najważniejszego:
- EDUKACJA i SPRZĘT elektroniczny do nauki dla studentów/uczniów
Czesne, książki, materiały – przede wszystkim dla dziewczynek (pomagamy dwóm rodzinom z córkami: w wieku: 2 lat pierwsza, i w wieku 3, 6, 9 i 11 lat druga), które wymagają dodatkowej intensywnej nauki języka polskiego w szkole i opieki asystentki/ta międzykulturowego. Wg obowiązujących regulacji, w szkole publicznej możliwa jest tylko nauka w j. polskim, a uchodźcom przysługują 2h zajęć z języka polskiego i 3h zajęć wyrównawczych. To niewystarczające, by realnie je edukować, więc współpracujemy ze szkołą niepubliczną, która stworzyła dla Hajar, Elhan, Jannat, Raihan, Zulaikhi zintegrowane, inkluzywne i holistyczne środowisko szkolne i przedszkolne. Podstawowym kosztem jest umowa o pracę z asystentką, która pracuje z Afgankami cały dzień realizując ich indywidualne programy i włączając je w zajęcia z polskimi uczniami. Szacowany koszt kształcenia to 5000 zł miesięcznie na okres 5 miesięcy (koszty kształcenia pomniejszone o dotację oraz koszty etatu nauczycielki opiekującej się grupą – do końca roku szkolnego 2021/22). Środki mogą również zostać wykorzystane na wsparcie studentów, ale staramy się (z powodzeniem) korzystać z dostępnych dla nich form wsparcia i aktywizacji zawodowej (z coraz większym powodzeniem – już pierwszy ze studentów sam na siebie zarabia).
Nasi podopieczni opuścili Afganistan z małymi plecakami. Mają przy sobie telefony, które też nie są już w najlepszym stanie. Urządzenia elektroniczne to dla wykształconych ludzi podstawowe narzędzie nauki i pracy, a dla dziewczynek narzędzie edukacyjne. Udostępniliśmy już naszym gościom używane urządzenia, ale wciąż staramy się uzupełnić braki.
- ARTYKUŁY gospodarstwa domowego i wyposażenie mieszkania
Dążymy do tego, żeby obie rodziny pod naszą opieką osiągnęły szybko niezależność finansową (szukamy z nimi pracy) i wyprowadziły się z akademika do swojego mieszkania. Jego wyposażenie na pewno będzie kosztowne. Chociaż pomagamy im dokonywać rozsądnych wyborów, zdobywać niezbędne sprzęty na wymiankach i od przyjaciół na uniwersytecie, to niektóre przedmioty po prostu trzeba będzie kupić.
- UBRANIA
Przeprowadziliśmy już kilka akcji wymianek i zbiórek dla naszych gości w uniwersytecie, ale każda z tych osób chciałaby “odtworzyć” swoją “garderobę” tak jak każda z nas. Nasi podopieczni przylecieli do Polski z jednym kompletem ubrań na zmianę, wciąż potrzebują odzieży. Zwłaszcza zimowej i zwłaszcza dzieciaki. Bardzo wiele już zdobyliśmy, ale chcemy dać im możliwość zakupu swoich własnych ubrań, wg ich upodobania.
Gdzie można śledzić udzielanie wsparcia?
Efekty projektu można śledzić na stronie hello.uni.opole.pl/afganistan, a w razie wątpliwości skontaktować się z koordynatorami akcji: Haliną Palmer-Piestrak (hpalmer@uni.opole.pl) lub Michałem Wanke (michal.wanke@uni.opole.pl) z Uniwersytetu Opolskiego.