Szkolenie studentów i kadry dydaktycznej w Kłajpedzie

Kłajpeda (Litwa), 12-18.12.2022 r.
WięcejGaleria

W dniach 12-18 grudnia 2022 roku na Uniwersytecie w Kłajpedzie na Litwie odbyły się 5-dniowe programy intensywne – „Szkolenie i nauczanie poprawnej profilaktyki w ciąży i w połogu” dla studentów i kadry nauczycielskiej w ramach projektu KA203 – Partnerstwa Strategiczne (Nr. 2020-1-PL01-KA203-081905) pt: „Innowacyjne kształcenie studentów nauk medycznych i nauk o zdrowiu, wynikające z lepszego dostosowania oferty dydaktycznej w aspekcie potrzeb zdrowotnych kobiet w ciąży i po porodzie (INSTEpp)”.

Projekt zapewnia możliwość holistycznego, zgodnego z Evidence Based Medicine i Evidence Based Physiotherapy podejścia fizjoterapeutycznego do kobiet w okresie ciąży oraz pre i postnatalnym.

Szkolenie to działanie ułatwiające uznawanie i poświadczanie wiedzy, umiejętności i kompetencji zdobytych w ramach uczenia się dla studentów nauk medycznych i nauk o zdrowiu trzech uczelni partnerskich. Tematyka intensywnego kursu wykraczała poza obszary standardowo oferowane w programie studiów z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele z Uniwersytetu Opolskiego, który jest liderem projektu i Uniwersytetu w Kadyksie (Hiszpania), zaś szkolenie poprowadzili pracownicy z Uniwersytetu w Kłajpedzie (Litwa). Uczestnikami intensywnego szkolenia byli studenci fizjoterapii, położnictwa studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich, a także zaangażowani w projekt wykładowcy.

Uniwersytet Opolski reprezentowały:

dr Agata Mroczek – koordynator merytoryczny projektu, kadra dydaktyczna

dr Martyna Kasper-Jędrzejewska – kadra dydaktyczna

Dorota Ormian – studentka II roku fizjoterapii

Aleksandra Pucyk – studentka II roku fizjoterapii

Zuzanna Trawińska – studentka II roku fizjoterapii

Agata Wróbel – studentka III roku fizjoterapii

Melania Rogosch – studentka V roku fizjoterapii

W ramach szkolenia wykładowcy z Litwy przeprowadzili następujące

1. Wykłady:
  • Cooperation between midwives and physiotheraposts for the well-being of pregnant women – dr Aelita Skarbaliene
  • Psychological preparation for pregnancy and childbirth – Rasa Litikiene