W dniach 23-27 maja 2022 roku w na Uniwersytecie w Kadyksie, w Hiszpanii odbyły się 5-dniowe programy intensywne – „Szkolenie i nauczanie poprawnej profilaktyki w ciąży i w połogu” dla studentów i kadry nauczycielskiej w ramach projektu KA203 – Partnerstwa Strategiczne (Nr. 2020-1-PL01-KA203-081905) pt: „Innowacyjne kształcenie studentów nauk medycznych i nauk o zdrowiu, wynikające z lepszego dostosowania oferty dydaktycznej w aspekcie potrzeb zdrowotnych kobiet w ciąży i po porodzie (INSTEpp)”.
Projekt zapewnia możliwość holistycznego, zgodnego z Evidence Based Medicine i Evidence Based Physiotherapy podejścia fizjoterapeutycznego do kobiet w okresie ciąży oraz pre i postnatalnym.
Szkolenie miało na celu zdobycie wiedzy, umiejętności, a także nowych kompetencji przez studentów i kadrę dydaktycznej trzech uczelni partnerskich.
Tematyka intensywnego kursu wykraczała poza obszary standardowo oferowane w programie studiów z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Szkolenie odbyło się w formie zajęć pilotażowych przed wprowadzeniem nowego przedmiotu na uczelniach partnerskich.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z Uniwersytetu Opolskiego, który jest liderem projektu, a także z Uniwersytetu w Kłajpedzie (Litwa) i Uniwersytetu w Kadyks (Hiszpania). Uczestnikami intensywnego szkolenia byli studenci położnictwa, fizjoterapii od II roku studiów licencjackich/jednolitych magisterskich, a także kadra dydaktyczna.
Uniwersytet Opolski reprezentowała kadra dydaktyczna oraz 5 studentek:
dr Agata Mroczek – koordynator projektu, kadra dydaktyczna
dr Magdalena Golachowska – kadra dydaktyczna
Melania Rogosch – studentka IV roku fizjoterapii
Agata Wróbel – studentka II roku fizjoterapii
Weronika Rudzka – studentka II roku fizjoterapii
Dominika Pawłucka – studentka II roku fizjoterapii
Katarzyna Pukacz – studentka II roku fizjoterapii
W części teoretycznej tematami szkolenia były między innymi:
- Skuteczność programów treningu mięśni dna miednicy w ciąży
- Skuteczność programów treningu mięśni dna miednicy, brzucha poprzecznego, pilatesu i jogi w przypadku nietrzymania moczu
- Skuteczność biofeedbacku i stożków dopochwowych w leczeniu i profilaktyce nietrzymania moczu.
W części praktycznej odbyły się warsztaty:
- Warsztat teoretyczny i praktyczny wieloskładnikowego treningu mięśni dna miednicy podczas ciąży
- Warsztat teoretyczny i praktyczny wieloskładnikowego treningu mięśni dna miednicy po ciąży
Ponadto uczestnicy wzięli udział w zajęciach na basenie, poznąc tajniki terapii w wodzie, w tym:
1.Teoria treningu hydroterapii w ciąży
- Praktyczny trening hydroterapii podczas ciąży
Ważnym punktem wizyty była wizyta w Zaawansowanym Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka i Fizjologii na Wydziale Nauk o Wychowaniu. Uczestnicy poznali głównie działania realizowane w pracowniach oraz zapoznali się z innowacyjnym wyposażeniem.
Więcej postów
Mehmet Turunç From Turkiye- Erasmus+ Internship at the University of Opole
Between October 15 and January 20, thanks to the Erasmus+ Programme, I did my English Language Teaching internship at a primary school affiliated with Opole University. Through this traineeship, I acquired several professional skills critical for my future career as...
Token registration for foreign language course and exams 2024/2025
SJO invites all students to read the terms and conditions of registration for summer semester language courses and registration for foreign language exams in the summer session. The registration is conducted on the USOSweb platform in student’s section >...
Biuro Erasmus+ zamknięte
W dniu 10.01.2025 Biuro Erasmus+ będzie czynne tylko do 13:30 z powodu szkolenia pracowników Biura.On 10.01.2025 the Erasmus+ Office will be open only until 13:30 due to the training of the office workers.