W dniach 23-27 maja 2022 roku w na Uniwersytecie w Kadyksie, w Hiszpanii odbyły się 5-dniowe programy intensywne – „Szkolenie i nauczanie poprawnej profilaktyki w ciąży i w połogu” dla studentów i kadry nauczycielskiej w ramach projektu KA203 – Partnerstwa Strategiczne (Nr. 2020-1-PL01-KA203-081905) pt: „Innowacyjne kształcenie studentów nauk medycznych i nauk o zdrowiu, wynikające z lepszego dostosowania oferty dydaktycznej w aspekcie potrzeb zdrowotnych kobiet w ciąży i po porodzie (INSTEpp)”.
Projekt zapewnia możliwość holistycznego, zgodnego z Evidence Based Medicine i Evidence Based Physiotherapy podejścia fizjoterapeutycznego do kobiet w okresie ciąży oraz pre i postnatalnym.
Szkolenie miało na celu zdobycie wiedzy, umiejętności, a także nowych kompetencji przez studentów i kadrę dydaktycznej trzech uczelni partnerskich.
Tematyka intensywnego kursu wykraczała poza obszary standardowo oferowane w programie studiów z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Szkolenie odbyło się w formie zajęć pilotażowych przed wprowadzeniem nowego przedmiotu na uczelniach partnerskich.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z Uniwersytetu Opolskiego, który jest liderem projektu, a także z Uniwersytetu w Kłajpedzie (Litwa) i Uniwersytetu w Kadyks (Hiszpania). Uczestnikami intensywnego szkolenia byli studenci położnictwa, fizjoterapii od II roku studiów licencjackich/jednolitych magisterskich, a także kadra dydaktyczna.
Uniwersytet Opolski reprezentowała kadra dydaktyczna oraz 5 studentek:
dr Agata Mroczek – koordynator projektu, kadra dydaktyczna
dr Magdalena Golachowska – kadra dydaktyczna
Melania Rogosch – studentka IV roku fizjoterapii
Agata Wróbel – studentka II roku fizjoterapii
Weronika Rudzka – studentka II roku fizjoterapii
Dominika Pawłucka – studentka II roku fizjoterapii
Katarzyna Pukacz – studentka II roku fizjoterapii
W części teoretycznej tematami szkolenia były między innymi:
- Skuteczność programów treningu mięśni dna miednicy w ciąży
- Skuteczność programów treningu mięśni dna miednicy, brzucha poprzecznego, pilatesu i jogi w przypadku nietrzymania moczu
- Skuteczność biofeedbacku i stożków dopochwowych w leczeniu i profilaktyce nietrzymania moczu.
W części praktycznej odbyły się warsztaty:
- Warsztat teoretyczny i praktyczny wieloskładnikowego treningu mięśni dna miednicy podczas ciąży
- Warsztat teoretyczny i praktyczny wieloskładnikowego treningu mięśni dna miednicy po ciąży
Ponadto uczestnicy wzięli udział w zajęciach na basenie, poznąc tajniki terapii w wodzie, w tym:
1.Teoria treningu hydroterapii w ciąży
- Praktyczny trening hydroterapii podczas ciąży
Ważnym punktem wizyty była wizyta w Zaawansowanym Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka i Fizjologii na Wydziale Nauk o Wychowaniu. Uczestnicy poznali głównie działania realizowane w pracowniach oraz zapoznali się z innowacyjnym wyposażeniem.


Więcej postów
FORTHEM short-term mobilities – call for participants
You can now apply for short-term mobilities within FORTHEM Alliance. You can choose from 5 collective mobilities or apply for an individual stay at one of the partner universities. Collective short-term mobilities: Sustainable Entrepreneurship –...
Visit from Mykolayiv National Agrarian University in Ukraine
In the frame of cooperation between University of Opole and Mykolayiv National Agrarian University in Ukraine, realized within Erasmus+ project, Faculty of Natural Sciences and Technology hosted Iryna Honcharenko, PhD Assoc. Prof along with two students. Their visit...
FORTHEM Green Travel Roadshow
As part of the initiative, which is being carried out by dr Stefan Baumeister of the University of Jyvaskyla, you are invited to register your participation in the workshop at 11.30 am on Friday, March 21, 2025 in the room No. 08 at the Student' Cultural Center. The...