W dniach 21-22 czerwca 2022 r na Uniwersytecie w Kłajpedzie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna „Aktywność fizyczna kobiet w ciąży i po porodzie: mity, wyzwania i możliwości” (International scientific-practical conference „Physical activity of pregnant and postpartum women: myths, challenges, and opportunities”).
Konferencja była wydarzeniem upowszechniającym rezultaty pracy intelektualnej w ramach projektu: INSTEpp – „Innowacyjne kształcenie studentów nauk medycznych i nauk o zdrowiu, wynikające z lepszego dostosowania oferty dydaktycznej w aspekcie potrzeb zdrowotnych kobiet w ciąży i po porodzie” (Nr 2020-1-PL01-KA203-81905), którego Uniwersytet Opolski jest liderem.
Celem konferencji było podsumowanie najważniejszych aspektów pracy fizjoterapeuty i położnej z kobietą w ciąży i po porodzie jako efekt pracy intelektualnej zespołu projektowego z dostosowaniem do potrzeb studentów zgłaszanych w trakcie trwania projektu i bazujący na potrzebach kobiet w ciąży i po porodzie.
Podczas dwóch dni hybrydowego wydarzenia naukowcy i specjaliści służby zdrowia z trzech krajów (Polski, Litwy i Hiszpanii) wygłosili prezentacje i poprowadzili sesje praktyczne dla uczestników wydarzenia.
Prelegenci konferencji – fizjoterapeuci, położne, dietetycy – dzielili się najnowszymi spostrzeżeniami naukowymi na temat ciąży i aktywności fizycznej w kontekście swoich specjalizacji, analizowali anatomiczne i fizjologiczne zmiany podczas ciąży aspekty i po porodzie oraz dzielili się praktycznymi poradami na temat bezpiecznych form ćwiczeń fizycznych, żywienia w ciąży oraz profilaktyki i terapii rozstępu mięśni brzucha podczas ciąży i po porodzie.
Podczas zajęć praktycznych przedstawiciele z Hiszpanii przedstawili specyfikę programów treningu mięśni dna miednicy w okresie ciąży, zaś przedstawiciele z Polski przybliżyli słuchaczom przykłady treningu medycznego, ćwiczeń i aktywności fizycznej kobiet w ciąży i po porodzie. Absolwentka Uniwersytetu w Kłajpedzie, trenerka zdrowego stylu życia, zaprezentowała uczestnikom konferencji metody szkoleniowe stosowane przez fizjoterapeutów kobiet w ciąży i po porodzie na Litwie.
W załączeniu znajduje się program Konferencji.
Agenda Konferencji znajduje się tutaj.
Więcej postów
FORTHEM collective short-term mobility – PhD course “The city and its citizens: exploring planning processes”
Would you like to take part in a week-long activity as part of a group of international students? This programme gives you the opportunity to meet physically on site in one of the nine FORTHEM universities with around 25 other students.In this PhD course we will focus...
Javier Palma Arco from Spain- Erasmus+ Internship at the University of Opole
My name is Javier Palma Arco, and I had the opportunity to participate in laboratory practice this past August at the University of Opole, Poland, in the Department of Biochemistry. Our work involved cultivating a series of cancer cell lines and testing the addition...
Lucía Fernández from Spain- Erasmus+ Internship at the University of Opole
My name is Lucía Fernández, and I am from Málaga, Spain. In August 2024, I had the opportunity to participate in a research internship at the University of Opole. The research project I participated in focused on searching for a potential treatment for cancer using...