Zasady finansowania i wypłaty dla studentów w ramach Programu    ERASMUS+ w roku 2014/2015

1. Kandydatury i wysokość stypendium są zatwierdzane przez Komisję UO ds. Programu ERASMUS+, w skład której wchodzą: Prorektor ds. badań i współpracy z zagranicą, Prorektor ds. kształcenia oraz Kierownik Biura ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą.

2. Około 2 tygodnie przed planowaną datą wyjazdu studenci podpisują z uczelnią macierzystą umowę stanowiącą podstawę do przekazania stypendium Erasmusa+.

3. Stypendium przyznawane jest na okres pobytu w uczelni partnerskiej, obliczane z dokładnością do 1 dnia.

4. Stawki miesięczne stypendium są uzależnione od kraju docelowego.
W roku 2014/2015 zostały ustalone na poziomie:

• przy wyjazdach do krajów z I grupy: Austria, Francja, Wielka Brytania, Dania, Finlandia, Irlandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwecja, Włochy – 500 EUR /miesiąc*;

• przy wyjazdach do krajów z II grupy: Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Turcji – 400 EUR /miesiąc*;

• przy wyjazdach do krajów z III grupy: Bułgaria, Estonia, Fyro (Macedonia), Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Węgry – 300 EUR /miesiąc*.

5. studenci w trudnej sytuacji materialnej pobierający stypendium socjalne bądź posiadający zaświadczenie o niepełnosprawności otrzymają dodatkowo 200,00€/miesiąc. Warunek ten odnosi się tylko do wyjazdów na studia.

6. Stypendium jest wypłacane po podpisaniu umowy przez studenta oraz Kierownika Biura ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą (BNWZ).

7. Sposób wypłaty stypendium określa student składając do BNWZ tzw. „Oświadczenie dot. formy wypłaty stypendium”.

8. Ostateczna wysokość stypendium jest ustalana po powrocie studenta, na podstawie zaświadczenia wydanego przez uczelnię partnerską. W sytuacji, gdy okres pobytu podany w zaświadczeniu nie jest tożsamy z podanym w umowie, wysokość stypendium może ulec zmianie.

9. W przypadku, gdy Uniwersytet Opolski będzie dysponować wolnymi środkami przeznaczonymi na stypendia dla studentów, w szczególności, jeśli otrzyma dodatkowe środki z redystrybucji funduszy dokonanej przez Narodową Agencję Programu LLP-Erasmus, Komisja UO ds. Programu ERASMUS może podjąć decyzję o zwiększeniu stawek miesięcznych stypendium.

10. Otrzymane stypendium z budżetu Programu Erasmus jest przeznaczone na pokrycie dodatkowych a nie pełnych kosztów związanych z pobytem w uczelni partnerskiej.

11. Wypłacenie stypendium będzie następowało w 2 ratach:
I rata – 90% stypendium przed wyjazdem za granicę,
II rata – 10% stypendium po rozliczeniu się z wymaganych dokumentów;

12. Okres pobytu za granicą jest obliczana na podstawie tzw. CONFIRMATION” (Potwierdzenie okresu pobytu) z uczelni partnerskiej.

13. Studenci, którzy wyjeżdżają na 1 semestr mogą ubiegać się o przedłużenie pobytu na następny semestr.

W tym celu należy:

I. uzyskać zgodę uczelni macierzystej – możliwość przedłużenia wyjazdu uzależniona jest od posiadania przez Uczelnię wystarczających środków finansowych na pokrycie wypłaty stypendium za okres przedłużenia;

• zgoda Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus+

• zgoda Koordynatora Wydziałowego / Instytutowego

• zgoda Dziekana / Prodziekana ds. kształcenia i studentów

II. uzyskać zgodę uczelni partnerskiej;

III. sporządzić Learning Agreement na II semestr; ustalić zasady zaliczenia obu semestrów.

Po pozytywnym rozpatrzeniu podania studenta o przedłużenie okresu nauki za granicą, podpisywany jest aneks do umowy przedłużający pobyt oraz określający wysokość przyznanego dofinansowania.