Agnieszka

Tell me about your interests?

I’m interested in foreign languages and people, so that’s why I tried to combine liguistic and pedagogics studies.

Tell me about the project in which you took part?

For one year I have been an ambassador of Capgemini company in Opole. My duties included creating Public Resources of company among the students and also let them to interest them in company’s work. After my cooperating with the company, I got a lot of great and useful experience with working with people and I could know how the big international company works. I got also very good references, which will help me find good job in the future. The basic thing when you would like to work in such kind of company is knowing languages very well, in my case it’s German language. I learned that working in such a company does not have to be rigid, which destroyed this myth, because when I met really nice people I so quickly changed my mind. People are well-educated, but at the same time very helpful, nice. I believe that by this type of organizations and projects, as well as projects makes that Opole University offers a high standard of teaching and graduated students can work in really great conditions, they have little experience in this industry. It is an ideal option for students who start working from the basics.

graduate, German Philology

Opowiedz mi coś o swoich zainteresowaniach

Interesują mnie języki, ludzie, dlatego postanowiłam połączyć studia językowe ze studiami pedagogicznymi.

Powiedź mi coś o projekcie, w którym uczestniczyłaś?

Przez rok byłam ambasadorem firmy Capgemini w Opolu. Do moich zdań należało kreowanie wizerunku firmy wśród studentów, ale także zainteresowanie studentów działalnością firmy. Dzięki współpracy z firmą Capgemini uzyskałam bardzo fajne doświadczenie współpracy z ludźmi, udało mi się poznać jak wygląda prowadzenie takiej działalności i jak funkcjonuje międzynarodowa korporacja. Dzięki temu zdobyłam wiele nowych umiejętności a także świetne referencje, które pozwolą mi znaleźć dobrą pracę po studiach. Podstawą pracy w takiej firmie jest bardzo dobra znajomość języków obcych, u mnie takim językiem jest niemiecki.

Dowiedziałam się, że praca w takiej firmie wcale nie musi być sztywna, co zburzyło według mnie mit drętwej pracy w korporacji, jednak gdy spotkałam tak bardzo fajnych ludzi szybko zmieniłam zdanie. Ludzie są świetnie wykształceni, ale przy tym bardzo pomocni, mili. Uważam, że przez tego typu organizacje i projekty, a także projekty Uniwersytet Opolski oferuje wysoki standard nauczania i absolwenci mogą pracować w naprawdę świetnych warunkach, nie mają zupełnie doświadczenia w takiej branży. Jest to idealna opcja dla studentów, którzy rozpoczynają pracę od podstaw.

graduate, German Philology