Adam

What are you interested in?

I like playing football, traveling and spending time with friends.

Where have you been abroad and why did you decided to go on Erasmus?

For students exchange I have been in Slovakia, even when this is not country located far away from Poland, I don’t regret it, because I wanted to meet new people from many countries. Also I wanted see, how different is level of study at abroad universities and compare them with polish education system.

What are your experience after Erasmus exchange?

My study gave me a lot of new experience, mostly I had to communicate and study in different language than polish, which helped me developing my language skills.

Was there something what surprised you there?

All of the people was very open for everybody who wasn’t be native, because not all of the people react positive for foreign people from abroad and they can sometimes isolate from them, but in my case everything was perfect.

Will you recommend to other students to study at abroad university?

I will recommend studying abroad, because it’s an experience, which for sure will be useful in the future. There is also useful to make contacts with people, especially from whole world, possibilities to know other cultures and habits.

Did you have any issues there?

At the beginning there were small issues with public transportation and with getting from one place to another, because I didn’t know where something was located and it was hard to me remember some places difficult to find, but also in this case people were really helpful and friendly. Of course I was a little stressful , because of quite different culture and different language, but it’s easy thing to solve.

undergraduate, Biotechnology

Jakie są twoje zainteresowania?

Lubię grać w piłkę nożną, podróżować i spędzać czas ze znajomymi.

Gdzie byłeś za granicą i dlaczego zdecydowałeś się wyjechać na wymianę studencką?

Na wymianę pojechałem na Słowację, co prawda nie jest to odległy kraj od Polski, ale nie żałuję, ponieważ chciałem poznać nowych ludzi z różnych narodowości. Chciałem zobaczyć, jaki jest poziom nauczania na zagranicznych uniwersytetach oraz porównać to z edukacją w Polsce.

Co dały Ci studia za granicą? Jakie są Twoje wrażenia po skorzystaniu w wymiany w ramach programu Erasmus?

Studia dały mi na pewno dużo nowego doświadczenia, przede wszystkim musiałem komunikować się i uczyć w innym języku niż ojczysty, co pomogło mi rozwinąć umiejętności językowe. Do tego nawiązałem dużo kontaktów, wiele z nich na pewno przyda mi się w przyszłości a przy okazji trochę pozwiedzałem.

Czy jest coś, co najbardziej Cię zaskoczyła na wymianie?

Otwartość ludzi na kogoś kto nie jest ich rodakiem, ponieważ nie wszyscy ludzie pozytywnie reagują na ”przybyszów” i mogą trochę izolować się od nich, ale w moim przypadku wszystko było super.

Czy poleciłbyś innym studentom naukę na uczelni zagranicznej?

Zdecydowanie tak, ponieważ jest to doświadczenie, które może procentować na lata. Przydatne jest nawiązywanie kontaktów z ludźmi, szczególnie z całego świata, możliwość poznania innych kultur oraz zwyczajów.

Czy wystąpiły jakieś problemy, z którymi się tam spotkałeś?

Na początku wystąpiły drobne problemy z poruszaniem się po mieście, ponieważ nie za bardzo wiedziałem, gdzie co leży i ciężko było zapamiętać skomplikowaną drogę do pewnych miejsc, ale w tym przypadku bardzo pomocni okazali się ludzie, którzy byli bardzo otwarci i pomocni. Oczywiście było trochę stresu, ze względu na nieco inną kulturę i odmienny język, ale jest to bariera do przełamania już po kilku dniach i stanowi większego problemu.

undergraduate, Biotechnology