Pomoc dla Afganek i Afgańczyków ewakuowanych z Kabulu przy wsparciu Uniwersytetu Opolskiego

Zdjęcie Afganistan1
Zdjęcie Afganistan2

Projekt pn. „Wspieramy naszych Afgańczyków w Opolu”

Celem zbiórki zorganizowanej przez Stowarzyszenie Lions Club we współpracy z Uniwersytetem Opolskim jest wsparcie grupy 15 Afgańczyków, których ewakuowano z Kabulu po przejęciu władzy przez talibów. Byli studenci Uniwersytetu Opolskiego (stypendyści, którzy studiowali tu w latach 2016 – 2019) oraz rodzina pracownika UO to w sumie 15 osób, które rozpoczynają nowe życie w Polsce. 

Grupę stanowią:

  • dwie studentki oraz czterech studentów
  • rodzina z córką w wieku 2 lat
  • rodzina z córkami w wieku 3, 6, 9 i 11 lat 

Osoby te potrzebują wsparcia finansowego (głównie w związku z dalszą edukacją), prawnego, psychologicznego i zawodowego, żeby usamodzielnić się w Opolu. Uniwersytet Opolski koordynuje adaptację i nowy start do życia gości z Kabulu. Wymagają oni jednak wsparcia, które pozwoli im zadomowić się w Polsce. Studenci podjęli studia na UO, a rodziny czekają na dokończenie formalności i możliwość zatrudnienia. Wszyscy nasi podopieczni uczęszczają w UO na kurs polskiego i chcą związać się z Polską. Dziewczynki już uczą się w jednej z opolskich szkół.

Konto charytatywne Stowarzyszenia Lions Club Opole

Bank Pekao SA – Nr konta: 98 1240 1633 1111 0000 2652 2313  z dopiskiem “dla Afgańczyków” 

Zbieramy środki na poniższe cele. W tytule przelewu można wskazać, który cel chcą Państwo wesprzeć. Wówczas przykładowy tytuł przelewu to: “Dla Afgańczyków-edukacja”.

Można także dokonać wpłaty bez wskazania celu szczegółowego (jedynie z dopiskiem wskazanym powyżej) – wówczas alokujemy je zgodnie z potrzebami.

Celem zbiórki jest wsparcie podopiecznych w trzech obszarach, uszeregowanych od najważniejszego:

  1. EDUKACJA i SPRZĘT elektroniczny do nauki dla studentów/uczniów

Czesne, książki, materiały – przede wszystkim dla dziewczynek (pomagamy dwóm rodzinom z córkami: w wieku: 2 lat pierwsza, i w wieku 3, 6, 9 i 11 lat druga), które wymagają dodatkowej intensywnej nauki języka polskiego w szkole i opieki asystentki/ta międzykulturowego. Wg obowiązujących regulacji, w szkole publicznej możliwa jest tylko nauka w j. polskim, a uchodźcom przysługują 2h zajęć z języka polskiego i 3h zajęć wyrównawczych. To niewystarczające, by realnie je edukować, więc współpracujemy ze szkołą niepubliczną, która stworzyła dla Hajar, Elhan, Jannat, Raihan, Zulaikhi zintegrowane, inkluzywne i holistyczne środowisko szkolne i przedszkolne. Podstawowym kosztem jest umowa o pracę z asystentką, która pracuje z Afgankami cały dzień realizując ich indywidualne programy i włączając je w zajęcia z polskimi uczniami. Szacowany koszt kształcenia to 5000 zł miesięcznie na okres 5 miesięcy (koszty kształcenia pomniejszone o dotację oraz koszty etatu nauczycielki opiekującej się grupą – do końca roku szkolnego 2021/22). Środki mogą również zostać wykorzystane na wsparcie studentów, ale staramy się (z powodzeniem) korzystać z dostępnych dla nich form wsparcia i aktywizacji zawodowej (z coraz większym powodzeniem – już pierwszy ze studentów sam na siebie zarabia).

Nasi podopieczni opuścili Afganistan z małymi plecakami. Mają przy sobie telefony, które też nie są już w najlepszym stanie. Urządzenia elektroniczne to dla wykształconych ludzi podstawowe narzędzie nauki i pracy, a dla dziewczynek narzędzie edukacyjne. Udostępniliśmy już naszym gościom używane urządzenia, ale wciąż staramy się uzupełnić braki.

  1. ARTYKUŁY gospodarstwa domowego i wyposażenie mieszkania

Dążymy do tego, żeby obie rodziny pod naszą opieką osiągnęły szybko niezależność finansową (szukamy z nimi pracy) i wyprowadziły się z akademika do swojego mieszkania. Jego wyposażenie na pewno będzie kosztowne. Chociaż pomagamy im dokonywać rozsądnych wyborów, zdobywać niezbędne sprzęty na wymiankach i od przyjaciół na uniwersytecie, to niektóre przedmioty po prostu trzeba będzie kupić.

  1. UBRANIA

Przeprowadziliśmy już kilka akcji wymianek i zbiórek dla naszych gości w uniwersytecie, ale każda z tych osób chciałaby “odtworzyć” swoją “garderobę” tak jak każda z nas. Nasi podopieczni przylecieli do Polski z jednym kompletem ubrań na zmianę, wciąż potrzebują odzieży. Zwłaszcza zimowej i zwłaszcza dzieciaki. Bardzo wiele już zdobyliśmy, ale chcemy dać im możliwość zakupu swoich własnych ubrań, wg ich upodobania.

ULOTKA NA TEMAT ZBIÓRKI

INFORMACJE NA TEMAT ZBIÓRKI

Gdzie można śledzić udzielanie wsparcia?

Efekty projektu można śledzić na stronie hello.uni.opole.pl/afganistan, a w razie wątpliwości skontaktować się z koordynatorami akcji: Haliną Palmer-Piestrak (hpalmer@uni.opole.pl) lub Michałem Wanke (michal.wanke@uni.opole.pl) z Uniwersytetu Opolskiego.